Celulitida
Celulitida z francouzského cellulite, je zvláštní hrudkovitá forma tuku, která se ukládá v podkoží převážně žen. Statistiky hovoří až o 90%. Pro svůj typický vzhled se celulitida obecně nazývá pomerančová kůže, a skutečně na pohled připomíná kůru pomerančů. Pro ženy představuje velký kosmetický problém. Proto zvláště s příchodem léta se v reklamách a časopisech objevují tzv. zaručené prostředky proti celulitidě.
Co je to celulitida
Celulitida je špatná funkce lymfatického systému a nedostatečnost metabolismu tuků. Tukové buňky se ukládají v podobě hrudkovité hmoty v podkoží a tím způsobují nerovnosti povrchu těla. Určitě to hodně souvisí s životním stylem, nicméně ženy (díky hormonu estrogenu), mají ke vzniku celulitidy mnohem větší předpoklady. Rozvoj a projevy celulitidy by se daly rozdělit do několika fází. Určení o kterou fázi jde je důležité pro případnou léčbu či postup k odstranění celulitidy.
- Fáze počáteční. Celulitida není okem viditelná, jen při stlačení (stisku) podkoží, se na povrchu objevují mírné nerovnosti.
- Fáze prvotních projevů. Nerovnosti na kůži jsou viditelné jen v některých situacích, kdy se např. při sezení stlačí určitá část těla.
- Fáze viditelných projevů. V této fázi jsou projevy pomerančové kůže patrné v jakékoliv poloze (stání, sezení, ležení). Po odhalení příslušné partie těla už prostě nejdou skrýt.
- Fáze rozsáhlých projevů. Celulitida se objevuje všude tam, kde je podkožní tuk. Nerovnosti jsou evidentní a značné. V této fázi už většinou ani léčba nepomáhá, příznaky se mohou jen zmírnit. Jedná se o neléčnou celulitidu ve vyšším věku.
Kde se nejčastěji celulitida objevuje?
Každá žena jistě ví, co to znamená, když se hovoří o problémových partiích. Právě tam se celulitida objevuje nejčastěji. Má to svou logiku. Protože je celulitida záležitostí tukových buněk, vzniká tam, kde se nejčastěji tuk ukládá. Postižené bývají:
- Vnitřní strany stehen
- Boky.
- Zadeček.
- Bříško.
- Paže.
Další informace o souvisejích problémech najdete na webech Strie a Vaginální mykóza.
Co je příčinou celulitidy?
Na to není jednoznačná odpověď, stejně jako neexistuje jednoduchá léčba. Celulitida je dlouhotrvající proces, který je ovlivněn mnoha faktory. Na vzniku celulitidy se podílí:
- Věk. Rizikovým obdobím bývá těhotenství, puberta a menopauza. Je to z důvodu hormonálních změn.
- Hormonální léčba. Tím se myslí užívání syntetických hormonů (antikoncepce, hormonální substituce, endokrinologický problém apod.)
- Obezita. Jelikož se jedná o poruchu v ukládání tukových buněk, jsou samozřejmě víc ohroženi obézní jedinci, kteří mají tuku víc. Není však vyloučeno, že celulitidou na některých partiích těla nemohou trpět i lidé štíhlí.
- Stravování. Stravování se významnou měrou podílí na vzniku celulitidy. Zvláště konzumace tučných smažených jídel, sladkostí apod.
- Nedostatečný příjem tekutin.
- Konzumace alkoholu, kávy a kouření. Jsou to prostředky, které působí na špatnou cirkulaci krve.
- Nedostatek pohybu. Lidé se sedavým zaměstnáním či způsobem života jsou mnohem více postižení celulitidou, než aktivní či sportovně založení lidé.
- Nedostatečnost lymfatického systému.
- Porucha metabolismu.
- Stres.
- Genetická dispozice.
Jaká je léčba celulitidy
Aby byla léčba celulitidy úspěšná, musí se k ní přistupovat komplexně. To znamená pravdivě zhodnotit stav celulitidy, tedy v jaké fázi se nachází. Zhodnotit životní styl a udělat v něm změny. Pořídit si podpůrné prostředky ke zmírnění jejích projevů a pak se vyzbrojit trpělivostí a dostatečnou vůlí. Tak jako vznik celulitidy je dlouhodobý proces, tak i její léčba je dlouhodobou záležitostí. Vše musí jít v souladu, v kombinaci dostupných možností a pak se objeví pozitivní výsledek. Zjednodušeně řečeno, neexistuje žádný zázračný krém, kterým je celulitidu možno potřít a ona sama vymizí. Postup boje s celulitidou je následující:
- Změnit stravování. Vynechat tučná, sladká, moučná a smažená jídla. Přejít na lehčí způsob stravování s více menšími chody během dne. Do jídelníčku zařadit čerstvé suroviny, zeleninu a ovoce, vícezrné pečivo, libové maso. Někdy je vhodná i dělená strava.
- Upravit pitný režim. Denně vypít aspoň dva litry tekutin, nejlépe čistou neperlivou a neochucenou vodu, případně minerálku či bylinné nebo speciální čaje.
- Vyvarovat se kouření, nadměrnému pití kávy a alkoholu.
- Zvýšit přísun vitamínů (hlavně C) a minerálů.
- Zahrnout do každodenního života aktivní pohyb. To znamená cílené cviky na problémové partie, plavání, sportovní aktivity, které podpoří cirkulaci krve a lymfy.
- Masáže. Dopřát si aspoň občasně masáže na speciálních strojích či u školených fyzioterapeutů. Provádět denní automasáže postižených partií (např. drsnou žínkou). Masáže se mohou spojit se sprchováním, nejlépe střídavě teplou a studenou vodou.
- Aplikovat speciální krémy, které jsou vyvinuty k boji s projevy celulitidy. Jde o oleje, krémy, masti, ale i sprchové gely a peelingy.
- Pročistit čas od času organismus detoxikací, sanováním apod.
- Pokud možno vyhnout se syntetickým hormonům.
- Žít klidný a vyvážený život s dostatkem odpočinku.
- Oblékat se vzdušně, aby byla zajištěna dobrá cirkulace krve.
Závěr
Celulitida je nepříjemná a v pokročilých stádiích opravdu nevzhledná. Každý kdo jí trpí, by se měl zamyslet nad tím, jestli skutečně udělal vše pro to, aby se jí vyhnul, případně zbavil. V dnešní době, kdy je na trhu spousta přípravků a služeb, to není zas až takový problém. Vždyť hezký vzhled je dobrý i k pozitivnímu postoji k vlastní osobě a psychickému zdraví.